10 oznak, że jesteś w ketozie

Dieta ketogeniczna jest popularnym i skutecznym sposobem na odchudzanie i ogólną poprawę zdrowia. Kiedy jest dobrze zbilansowana i w pełni spersonalizowana, ta wysokotłuszczowa dieta znacznie podnosi poziom ciał ketonowych we krwi. Stanowią one nowe źródło paliwa dla komórek i są odpowiedzialne za większość wyjątkowych, prozdrowotnych właściwości tej diety[1].

Podczas diety ketogenicznej organizm przechodzi wiele biologicznych adaptacji, w tym obniżenia się poziomu insuliny i zwiększenie rozkładu tłuszczu. Kiedy tak się dzieje, wątroba zaczyna wytwarzać duże ilości ketonów, aby dostarczyć energię do mózgu. Jednak często stwierdzenie, czy jest się już w ketozie, czy nie może sprawiać nie lada problem. Przygotowaliśmy zbiór kilku typowych oznak i objawów ketozy, które pomogą Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, czy czerpiesz już energię z tłuszczu.

 

Nieświeży oddech

 

Po osiągnięciu pełnej ketozy, ludzie często uskarżają się na nieświeży oddech. Jest to bardzo powszechny skutek uboczny tego stanu. Wiele osób na dietach ketogenicznych twierdzi, że ich oddech nabiera owocowego zapachu. Jest to spowodowane podwyższonym poziomem ciał ketonowych, a głównym sprawcą takiego stanu rzeczy jest aceton, który wydostaje się z organizmu wraz z moczem i oddechem[1].

 

Utrata wagi

 

Dieta keto, wraz z normalną dietą niskowęglowodanową, jest bardzo skuteczna w odchudzaniu. Jak wykazały dziesiątki badań dotyczących utraty wagi, szybką utratę pierwszych kilogramów możesz zauważyć już podczas pierwszego tygodnia stosowania tego planu dietetycznego. Chociaż niektórzy uważają, że jest to utrata tłuszczu, to przede wszystkim zużywane są zmagazynowane w organizmie węglowodany i woda[2]. Po pierwszym, szybkim spadku masy, należy konsekwentnie kontynuować swoją dietę. Dobrze jest sięgnąć po plan żywieniowy, który pilnuje za Ciebie odpowiednich proporcji makroskładników.

 

Więcej ketonów we krwi

 

Jedną z cech charakterystycznych diety ketogenicznej jest obniżenie poziomu cukru we krwi i wzrost ciał ketonowych. W miarę postępów w diecie zaczynasz używać tłuszczu i ciał ketonowych jako głównego źródła paliwa napędzającego cały Twój organizm.

 

Najbardziej niezawodną i dokładną metodą pomiaru poziomu ciał ketonowych we krwi jest ich pomiar przy pomocy specjalistycznego miernika. Mierzy on poziom ketonów, obliczając ilość beta-hydroksymaślanu (BHB) we krwi. Taki pomiar jest najdokładniejszym sposobem testowania.

 

Zmniejszony apetyt

 

Wiele osób zgłasza zmniejszenie uczucia głodu podczas stosowania diety ketogenicznej. Zmniejszenie głodu może być spowodowane zwiększonym spożyciem białka i warzyw, a także zmianami w hormonach głodu organizmu[1]. Druga strona medalu jest taka, że dieta ketogeniczna jest naprawdę różnorodna, smaczna i sycąca. Jeśli korzystasz ze spersonalizowanego planu żywieniowego, nigdy tak naprawdę nie bywasz głodny.

 

 

Zwiększony poziom energii

 

Na początku diety o niskiej zawartości węglowodanów, ludzie często narzekają na mgłę mózgową, zmęczenie i nudności. Jest to tak zwana keto grypa. Wówczas Twoje ciało musi przystosować się do spalania większej ilości tłuszczu zamiast węglowodanów. Jednak długotrwałe stosowanie diety ketogenicznej sprawia, że otrzymujesz potężny zastrzyk energii. Jest to niezaprzeczalny dowód na to, że jesteś już w ketozie.

 

Problemy trawienne

 

Dieta ketogeniczna wiąże się z poważną zmianą rodzaju spożywanych pokarmów. W związku z tym mogą wystąpić problemy trawienne, takie jak zaparcia i biegunka. Powinny one jednak ustąpić po okresie przejściowym. Upewnij się również, że jesz dużo zdrowych warzyw o niskiej zawartości węglowodanów, które zawierają dużo błonnika.

 

Ważne jest również, aby nie popełnić błędu i stosować dietę, w której nie brakuje różnorodności. Stosowane monotonnego planu żywieniowego może doprowadzić do niedoborów składników odżywczych.

 

Musisz o tym pamiętać

 

Kilka kluczowych oznak i objawów może pomóc w ustaleniu, czy jesteś w ketozie. Ostatecznie, jeśli przestrzegasz wytycznych diety ketogenicznej i konsekwentnie stosujesz się do swojego planu żywieniowego, osiągnięcie tego stanu powinno przyjść szybko.

 

 

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23632752/

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12081817/

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1615908/

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14525681/