Co się stanie, jeśli nie zjesz wystarczająco dużo tłuszczu na diecie keto?

Dieta ketogeniczna to jeden z najpopularniejszych sposobów na odchudzanie na całym świecie. Jeśli chcesz cieszyć się przepysznym jedzeniem i jednocześnie tracić zbędne kilogramy, dieta ketogeniczna jest zdecydowanie najlepszą opcją dla Ciebie. Wiele osób jednak popełnia olbrzymi błąd, nie spożywając wystarczającej ilości dobrego tłuszczu.

Co w takim razie stanie się, jeśli nie spożywasz wystarczających ilości tłuszczu na diecie ketogenicznej?

Twoje ciało będzie miało spore problemy z prawidłowym funkcjonowaniem. Możesz czuć, że masz zbyt mało energii. Co więcej, tempo metabolizmu znacznie się zmniejsza, przez co dieta nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

 

Zbyt mało tłuszczu

 

Powszechnie wiadomo, że dieta ketogeniczna to dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa, co oznacza, że należy wyeliminować większość węgli ze swojego codziennego menu. Dieta keto to sposób odżywiania, który kategorycznie eliminuje słodkie napoje gazowane, groszek, fasolę, makaron, ryż, ziemniaki i wszelkiego rodzaju fast-foody.

 

Prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego nie powinieneś unikać tłuszczów, gdy ograniczasz żywność, która powoduje przyrost masy ciała, prawda? Spieszymy z wyjaśnieniem.

 

Podczas diety ketonowej Twoje ciało wchodzi w metaboliczny stan ketozy. Kiedy Twoje ciało nie otrzymuje wystarczającej ilości węglowodanów, nie może przekształcić ich w glukozę, która jest niezbędną energią dla komórek. To moment, w którym Twoje ciało zaczyna szukać innych źródeł energii. Zmusza to do spalania zmagazynowanych tłuszczów. Tłuszcze te wytwarzają cząsteczki znane jako ketony, które organizm wykorzystuje do wytwarzania energii.

 

Czy możesz być na keto i ograniczać tłuszcze?

 

Nie musisz utrzymywać stałego spożycia wszystkich niezbędnych tłuszczów, ale spożywaj je w odpowiednich ilościach. Dieta ketogeniczna ma wysokie zapotrzebowanie na tłuszcze, osoby na diecie muszą spożywać tłuszcz w każdym posiłku. W przypadku diety 2000 kcal, musisz jeść około 75 g białka, 40 g węglowodanów i 165 g tłuszczu.

 

Zasady diety ketonowej

 

Według badań[1] dieta ketogeniczna jest uważana za jeden z najskuteczniejszych sposobów odchudzania. Dlaczego działa tak dobrze? Dzieje się tak dlatego, że zapobiega ona uczuciu głodu i sprawia, że czujesz się pełen przez długie godziny, co sprzyja redukcji wagi.

 

Podstawową zasadą diety keto jest ograniczenie węglowodanów tak bardzo, jak to możliwe. 75% Twojej diety to tłuszcze, 10-30% to białko, a węglowodany stanowią zaledwie 5%.

 

 

Wybieraj te tłuszcze

 

Chociaż istnieje kilka tłuszczów, które można spożywać podczas tej diety, niektóre z nich dają dużo więcej korzyści niż inne. Są one również niesamowicie smaczne i pożywne.

 

Awokado

 

Ten przepyszny owoc jest pełen zdrowych dla serca kwasów jednonienasyconych. Dostarcza również błonnik, który poprawia zdrowie układu pokarmowego.

Pół awokado to około 8 gramów węglowodanów i 15 gramów tłuszczu. Można je z powodzeniem dodawać do sałatek i zup.

 

Oliwa z oliwek

 

Ważne jest, aby pamiętać, że włączenie do diety tłuszczów jednonienasyconych pomaga ograniczyć poziom cholesterolu we krwi. Regulacja poziomu cholesterolu bez wystarczającej ilości tłuszczów staje się wyzwaniem dla organizmu.

Jedna łyżka oliwy z oliwek zawiera 13,5 g tłuszczu.

 

Olej z awokado

 

Podobnie jak awokado, jego olej zapewnia wystarczającą ilość tłuszczu, aby utrzymać dietę. Olej ten jest ponadto doskonałym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Jednak jego najbardziej atrakcyjną zaletą jest to, że najlepiej nadaje się do gotowania w wysokiej temperaturze.

Łyżka oleju z awokado zawiera 14 g tłuszczu.

 

Masło orzechowe i orzechy

 

Orzechy są doskonałym wyborem, jeśli chcesz jeść tłuszcze nienasycone. Najlepsze orzechy do spożycia na diecie ketogenicznej to orzechy brazylijskie, włoskie, laskowe, pekan i orzechy makadamia.

 

Siemię lniane i nasiona chia

 

To jedne z najzdrowszych składników, jakie możesz spożywać na diecie ketonowej. Oferują pakiet korzyści zdrowotnych, ponieważ są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Te nasiona mogą zoptymalizować Twoje zdrowie.

 

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29556949/