Jak trzymać się diety keto i nadal cieszyć się świętami?

Myśląc o świętach, termin „dieta” nie jest pierwszym, co przychodzi nam do głowy. A dieta ketogeniczna? Tym bardziej nie. Dlaczego? Dieta keto jest dietą wysokotłuszczową i niskowęglowodanową. Pozwala ona na spożywanie około 20-30 g węglowodanów dziennie. Spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w węgle może wyrzucić Cię z ketozy i utrudnić spalanie zbędnego tłuszczu.

Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, pół szklanki tłuczonych ziemniaków zawiera około 11 gramów węglowodanów, co oznacza, że będziesz musiał pominąć wiele świątecznych potraw. Możesz jednak trzymać się diety ketonowej, wybierając odpowiednią żywność.

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rad, jak przetrwać okres świątecznego obżarstwa, ograniczając się do jedzenia i napojów przyjaznych ketonom.

 

Uważaj na ukryte węglowodany

 

Świąteczne mięso i niektóre ciasta mogą wydawać się daniami wysokotłuszczowymi, ale niekoniecznie są one przyjazne dla ketonów. Weźmy na tapet pieczoną szynkę – sama w sobie jest świetna na diecie keto, ale jeśli zostanie oblana sosem, który jest zrobiony z mąki, możesz zostać wyrzucony z ketozy.

 

Oprócz tego, powinieneś trzymać się z daleka od zbóż i warzyw skrobiowych (takich jak słodkie ziemniaki), niektórych produktów mlecznych, roślin strączkowych oraz słodkich napojów i alkoholu.

 

Przynieś coś ze sobą

 

Jeśli martwisz się, że złamiesz dietę ketogeniczną, weź ze sobą na świąteczny obiad danie, które jest bezpieczne do spożycia. Dobrymi przykładami są prosta sałatka z oliwą z oliwek, dodatek warzyw niskoskrobiowych (kalafior, brokuł, brukselka) lub pyszny keto deser.

 

Niech Twój posiłek będzie prosty

 

Na święta musisz zachować prostotę, jeśli jesteś na diecie ketogenicznej. Trzymaj się mięs – drobiu, wołowiny, wieprzowiny i ryb. Uważaj na sosy i dressingi, ponieważ najprawdopodobniej zawierają one w sobie cukier lub inne nieprzyjazne dla ketonów składniki.

 

Możesz zrobić własne sosy, używając jako bazy oliwy z oliwek, majonezu lub zblendowanego awokado. Dopraw je solą, pieprzem i dużą ilością ziół.

 

Zignoruj komentarze

 

Twoja rodzina i przyjaciele mogą nie rozumieć tego, że podczas świąt chcesz trzymać się diety. Mogą być zdezorientowani nowym wzorcem żywieniowym, który stosujesz i mogą zachęcać Cię do spróbowania świątecznych potraw, które nie są zgodne z ideą diety ketogenicznej.

 

Zignoruj te wypowiedzi i bądź silny – to Twoje ciało i Twój styl życia.

 

Nie siedź zbyt długo za stołem

 

Jasne, jedzenie jest ważne podczas świąt, ale nie spotykamy się z rodziną po to aby jeść. Skup się na spędzeniu czasu z najbliższymi – w tym roku postaraj się być wdzięczny za ludzi a nie za jedzenie.