Nadwaga jak ją leczyć i jakie są jej przyczyny?

Społeczeństwa wysoko rozwinięte charakteryzują się wysokim poziomem życia, rozwiniętą technologią, świadomością społeczną i wieloma innymi rzeczami, a wszystko to jest bardzo pozytywne. Jednak pojawiają się też niechciane elementy takie jak życie w stresie i wiecznym pośpiechu, brak aktywności fizycznej oraz złe odżywianie. To wszystko może prowadzić do takich objawów jak nadwaga lub otyłość. Warto dowiedzieć się o nich więcej, aby uniknąć tych chorób.

 

Otyłość

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia, "Otyłość jest stanem charakteryzującym się zwiększeniem masy ciała poprzez wzrost ilości tkanki tłuszczowej (u mężczyzn powyżej 25%, a u kobiet powyżej 30% masy ciała) spowodowany hipertrofią lub/i hiperplazją adipocytów". W literaturze naukowej spotykamy się również z takim definiowaniem otyłości: „to uwarunkowane nadmiernym rozwojem tkanki tłuszczowej zwiększenie masy ciała znacznie powyżej wartości prawidłowych, ustalonych dla danego wieku, płci i rasy". WHO uważa, że około 1,6 miliarda ludzi żyje z nadwagą, a 522 mln to osoby otyłe. Warto też wspomnieć, że od 1985 roku otyłość uznawana jest za chorobę przewlekłą, szczególnie dotyczącą społeczeństw wysoko rozwiniętych.

 

Klasyfikacja otyłości

 

Ogólnie wyróżniamy dwa typy otyłości:


Otyłość pierwotna – inaczej nazywana prostą, zależna jest od kilku aspektów takich jak:

- dziedziczenie - nie jest ona od nas zależna, po prostu dziedziczymy ją w genach.

- Prowadzony styl życia, czyli aktywność fizyczna, nawyki żywieniowe itp.

- Psychika, reagowanie na stres, trudne sytuacje życiowe.Otyłość wtórna - zwana objawową, związana jest z funkcjonowaniem organizmu oraz chorobami. Szczególnie związana jest z:

- chorobami metabolicznymi i układu nerwowego.

- chorobami genetycznymi takimi jak zespół Downa, zespół Padera-Williego, zespół Laurence'a-Moona-Biedla.

- braniem leków takich jak sterydy, przeciwcukrzycowych, przeciwdepresyjnych oraz neurologicznych.

 

Typy otyłości

 

- Jabłko, czyli otyłość brzuszna, w tym typie tkanka tłuszczowa odkłada się w o okolicach brzucha. Dotyczy ona zwłaszcza mężczyzn, u kobiet może pojawić się w okresie menopauzy. Przy takiej otyłości pojawia się zagrożenia zachorowania na cukrzycę, choroby tętnicze oraz wieńcowe.

- Gruszka, otyłość udowopośladowa. Tkanka tłuszczowa odkłada się w okolicy pośladków i ud. Ten typ otyłości występuje najczęściej u kobiet. Jest tak samo niebezpieczna, jak otyłość brzuszna jednak trudniej z nią walczyć. Uogólniona, w której tkanka tłuszczowa jest rozłożona na całym ciele. Najczęściej taki typ otyłości dotyczy osób, które od dzieciństwa zmagają się z tym problemem.

Otyłość a nadwaga

 

Otyłość często jest mylona z nadwagą i odwrotnie. Dlatego warto poznać parę faktów. Nadwaga to sytuacja, w której organizm dostaje za dużo energii, nie wykorzystuje jej w całości i odkłada się ona w tkankach. Z definicji nadwaga oraz otyłość są do siebie podobne, różnią się jednak ilością dodatkowej tkanki tłuszczowej, dodatkowo otyłość jest po nadwadze oraz z nadwagi łatwiej wyjść niż z otyłości. Gdy chcemy dowiedzieć się, czy mamy nadwagę, czy już otyłość wystarczy wyznaczyć wskaźnik masy ciała, czyli BMI. Wylicza się ją, dzieląc masę ciała (podana w kilogramach) przez wzrost podniesiony do kwadratu – wyrażony w metrach. Poniżej podane są normy:

Pełna klasyfikacja BMI:

 

  • mniejsze niż 18,5 - niedowaga

  • 18,5 do 24,9 - waga prawidłowa

  • 25 do 29,0- nadwaga

  • 30,0 do 34,9 - otyłość I stopnia

  • 35,0 do 39,9 - otyłość II stopnia

  • powyżej 40 - otyłość III stopnia

Warto wiedzieć, że w pewnych przypadkach nie należy odnosić się do danego wskaźnika. Dzieje się tak w przypadku kobiet w ciąży, sportowców, dzieci, osób starszych, u których ciężko stwierdzić prawidłowy wzrost. BMI jest tylko jednym ze wskaźników badania otyłości, dlatego należy konsultować się z lekarzami i specjalistami, którzy dzięki profesjonalnym badaniom określą stan naszego organizmu.

 

 

Przyczyny otyłości

 

Otyłość ma wiele przyczyn, wpływa na to wiele czynników, które można podzielić na kilka grup.

 

PRZYCZYNY PSYCHOLOGICZNE:

 

- problemy emocjonalne,

- niska samoocena, brak samoakceptacji,

- depresja,

- stres (zajadanie go),

- schorzenia psychiczne jak zespół nocnego jedzenia lub kompulsywnego jedzenia, uzależnienie od jedzenia.

PRZYCZYNY GENETYCZNE:

 

- dziedziczenie otyłości oraz chorób, w których jednostki stają się skłonne do otyłości,

PRZYCZYNY ŚRODOWISKOWE:

 

- złe odżywianie - wlicza się w to wiele czynników takich jak zbyt duże i częste posiłki, nieregularne spożywanie, słodkie przekąski, najadanie się na noc, niejedzenie śniadań, wybór wysoko przetworzonej żywności,

- złe wzorce żywieniowe w najbliższym środowisku,

- niski status społeczny oraz ekonomiczny,

- wpływ mediów oraz reklamy,

- niska aktywność fizyczna,

- stres i szybkie tempo życia,

- choroby i sposób ich leczenia, wywołujący otyłość.

 

Objawy otyłości

 

Najważniejszym i od razu widocznym objawem otyłości jest wygląd. Osoba zaczyna tyć, zmieni się jej figura, rysy twarzy. Codzienne czynności zaczynają sprawiać jej trudności. Pojawia się niechęć do aktywności fizycznej oraz letarg. Dodatkowo stan zdrowia się pogarsza, mogą pojawić się duszności, problemy ze snem, zmiana ciśnienia.


Otyłość wywołuje wiele innych chorób. Najczęstszymi ich objawami są zawroty i bóle głowy, częstsze oddawanie moczu, zmiany skórne, duszności, problemy z oddychaniem, biegunki. To nieliczne objawy chorób związanych z otyłością. Każda choroba ma inne objawy, więc osoby otyłe powinny być pod stałą opieką medyczną oraz przeprowadzać rutynowe badania, a przede wszystkim dbać o siebie i dążyć do zrzucenia zbędnych kilogramów.

 

 

Skutki otyłości

 

Najpoważniejszymi skutkami otyłości są choroby, niestety wywołuje ona wiele schorzeń:

- zaburzenia metaboliczne – insulinooporność, cukrzyca;

- choroby układu sercowo-naczyniowego – nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, niewydolność krążenia, zakrzepica żylna, udary;

- układ oddechowy – niedotlenienie, bezdech senny, astma;

- choroby układu pokarmowego- stłuszczenie narządów, refluks.

Prócz tak poważnych chorób pojawia się jeszcze wiele innych dolegliwości, jak osłabienie organizmu, bóle kości oraz mięśni, czy obrzęki. Zwiększa się również ryzyko zachorowania na nowotwory. Wśród osób wieku prokreacyjnym mogą pojawiać się problemy z płodnością. Dodatkowo mogą pojawiać się problemy i choroby psychiczne, takie jak depresja, nerwica, załamanie nerwowe.

Leczenie otyłości

 

Leczenie otyłości jest zależne od jej stopnia oraz chorób towarzyszących. Najważniejsza jest zmiana diety. Najczęściej polecana są diety o obniżonej kaloryczności, bogate w witaminy i minerały. Należy jadać regularnie, porcje dopasowane od ilości posiłków i ich kaloryczności. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna oraz wsparcie psychologiczne. Osoba otyła powinna czuć wsparcie, często potrzebuje ona spotkań z psychologiem, który pomoże jej walczyć ze złymi nawykami żywieniowymi. Gdy otyłość jest bardzo zaawansowana, potrzebne jest leczenie farmakologiczna, a czasem nawet chirurgiczne w postaci zabiegu zmniejszenia żołądka. Podsumowując, by wyleczyć się z otyłości, należy być pod opieką specjalistów oraz przede wszystkim trzeba chcieć zmian i wyznaczać sobie cele ku lepszej jakości życia i zdrowia.

 
Nikt z nas nie chce być otyłym i chorować, jednak duże część społeczeństwa zmaga się z tym problemem. Warto zatem prowadzić aktywny styl życia, mieć dobrze dobraną dietę, dbać o swoje zdrowie. Pamiętajmy, jesteśmy tym, co jemy, dlatego żywienie jest tak bardzo ważne. Warto zrezygnować z niezdrowych przekąsek, objadania się przed snem. Nadwaga zaczyna się od niewinnego batonika, a może skończyć się poważnymi chorobami.

 

Dbajmy o siebie!

 

Tu znajdziesz więcej informacji na temat ZDROWEJ diety >>