Najzdrowsze niskowęglowodanowe produkty

Przed Tobą lista najzdrowszych produktów spożywczych o niskiej zawartości węglowodanów. Spożywając te pokarmy minimalizujesz ryzyko tycia i jednocześnie dostarczasz do swojego organizmu niezbędnych witamin i składników odżywczych.

 

Arbuz

 

Arbuz to smaczny i niesamowicie nawadniający organizm owoc, który zawiera naprawdę mało węglowodanów. Jednak warto mieć na uwadze, że większość tych węglowodanów pochodzi z cukru, dlatego też powinno się ograniczać ilości spożywanego arbuza.

 

Węglowodany na 1 szklankę arbuza: 11,5 g (9,4 g cukru, 0,6 g błonnika).

 

Brokuły

 

Podobnie jak wiele warzyw, brokuły mają niską zawartość węglowodanów, ale są bogate w inne składniki odżywcze, takie jak błonnik i witamina B6. 

 

Węglowodany na 1 szklankę ugotowanego i posiekanego brokuła: 11,2 g (2,2 g cukru, 5,1 g błonnika).

 

Truskawki

 

Owoce mogą być dość bogate w węglowodany dzięki cukrom prostym, glukozie i fruktozie. Truskawki jednak nie zawierają zbyt dużych ilości węglowodanów.

 

Węglowodany na 1 szklankę truskawek: 11,1 g (7 g cukru, 2,9 g błonnika).

 

Fasolka szparagowa

 

Jedna szklanka ugotowanej fasolki szparagowej zawiera mniej niż 10 gramów węglowodanów. Chociaż ilość cukru w zielonej fasolce jest nieco wyższa niż ilość błonnika, te warzywo nadal jest świetnym dodatkiem do niskowęglowodanowych diet.

 

Węglowodany na 1 szklankę fasolki szparagowej: 9,9 g (4,5 g cukru, 4 g błonnika).

 

Czerwona papryka

 

Pomimo sporej ilości cukru jak na warzywo, czerwona papryka zawiera również około dziewięciu gramów węglowodanów i zawiera beta-karoten, który ma działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.

 

Węglowodany na 1 szklankę posiekanej czerwonej papryki: 9 g (6,3 g cukru, 3,1 g błonnika).

 

 

Ziarna słonecznika

 

Znalezienie przekąski o niskiej zawartości węglowodanów może być trudne, ale okazuje się, że ¼ szklanki ziaren słonecznika zawiera tylko siedem gramów węglowodanów. 

 

Węglowodany na 1/4 szklanki pestek słonecznika: 7 g (1 g cukru, 3 g błonnika).

 

Szpinak

 

Kolejnym warzywem o niskiej zawartości węglowodanów, na które warto zwrócić uwagę, jest szpinak! Jedna filiżanka gotowanej zieleniny zawiera nie tylko mniej niż siedem gramów węglowodanów, ale także znikomą ilość cukru i ponad cztery gramy błonnika. Już sam stosunek cukru do błonnika oznacza, że ​​szpinak to świetny produkt spożywczy, jeśli chcesz pozbyć się nieznośnego tłuszczu z brzucha.

 

Węglowodany na 1 szklankę ugotowanego szpinaku: 6,8 g (0,8 g cukru, 4,3 g błonnika).

 

Beztłuszczowy jogurt grecki

 

Chociaż jogurt zawiera naturalną laktozę cukrową, wybór zwykłego, beztłuszczowego jogurtu greckiego zwiększy spożycie białka, jednocześnie utrzymując niską zawartość węglowodanów. Kefir – przypominający jogurt sfermentowany napój mleczny – to bogaty w probiotyki smakołyk, który jest podobnie bogaty w białko i węglowodany, co jest świetną wiadomością dla Twojej talii

 

Węglowodany na 170 g jogurtu greckiego: 6 g (5,5 g cukru, 0 g błonnika).

 

Pomidorki koktajlowe

 

Z mniej niż sześciu gramami węglowodanów na filiżankę, pomidorki koktajlowe są idealne jako dodatek do sałatki lub jako przekąska jako aromatyczna i niskokaloryczna opcja. Są również solidnym źródłem antyoksydacyjnego likopenu, który pomaga zwalczać stany zapalne.

 

Węglowodany na 1 szklankę: 5,8 g (3,9 g cukru, 1,8 g błonnika).

 

Kalafior

 

Kalafior jest jednym z nielicznych warzyw, które dzięki swojemu bogatemu w składniki odżywcze profilowi warto włączyć do swojej niskowęglowodanowej diety. Warzywo kapustne (które można również przerobić na pyszny „ryż”) zawiera duże ilości witamin C i B oraz około trzech gramów błonnika w jednej szklance.

 

Węglowodany na 1 szklankę ugotowanego kalafiora: 5,1 g (2,6 g cukru, 2,9 g błonnika).

 

 

Czerwona fasola

 

Fasola jest nie tylko doskonałym źródłem błonnika, ale ma również niską zawartość węglowodanów, co czyni ją idealną podstawą w spiżarni dla tych, którzy chcą zrzucić kilka kilogramów. Fasola może pomóc zwiększyć uczucie pełności i kontrolować poziom cukru we krwi. Spróbuj od czasu do czasu zamienić mięso na fasolę, a nawet dodać fasolę do zupy lub zapiekanki, aby uzyskać dodatkową dawkę pożywnych roślin strączkowych.

 

Węglowodany na 100 g czerwonej fasoli: 4,7 g (0,3 g cukru, 6 g błonnika).

 

Orzechy włoskie

 

Następnym razem, gdy poczujesz się winny, że rzucisz kaloryczne orzechy włoskie na sałatkę, pamiętaj, że jedna porcja, około ¼ szklanki posiekanej, zawiera tylko 4 gramy węglowodanów. Inne orzechy o niskiej zawartości węglowodanów to migdały, orzechy nerkowca i orzechy brazylijskie, które są również doskonałym źródłem błonnika.

 

Węglowodany na 1/4 szklani orzechów włoskich: 4 g (0,75 g cukru, 2 g błonnika).

 

Seler

 

Seler słynie z tego, że jest praktycznie pozbawiony kalorii, a także zawiera bardzo mało węglowodanów na jedną porcję. Chociaż łodygi mogą być nieco nudne, gdy je się je samodzielnie, rozważ połączenie selera ze smacznym hummusem lub masłem migdałowym lub orzechowym, aby uzyskać dodatkowy smak i zastrzyk błonnika.

 

Węglowodany na 1 szklankę posiekanego selera: 3 g (1,4 g cukru, 1,6 g błonnika).