Pływanie różnymi stylami – wybierz swój ulubiony!

Bardzo interesuje Cię pływanie? Chcesz nauczyć się pływać nowym stylem? A może dotychczasowe doświadczenia nie przyniosły Ci oczekiwanych efektów? Sprawdź, jakie są najpopularniejsze techniki pływackie.

 

Prawdopodobnie najpopularniejszym stylem pływackim w tej chwili jest kraul

 

Aby płynąć kraulem, musimy ułożyć się na brzuchu, wyprostować całą sylwetkę, obciągnąć palce stóp, a palce dłoni złączyć i wyprostować. Pozwala nam to na przekształcenie naszych kończyn w swego rodzaju wiosła, które skutecznie będą zgarniać wodę i odpychać nas dalej. Aby zacząć pływanie, nasze nogi muszą odwzorowywać ruch nożyc. Rękoma powinniśmy naprzemiennie wysuwać jedną nad wodę, w tym samym czasie pod wodą próbować wykonywać pół okrążenia ramieniem, odpychając wodę, by następnie wynurzyć spod niej rękę. Głowę trzymamy pod wodą, aby wziąć oddech, delikatnie wysuwamy ją wzdłuż linii ręki, która wykonuje ruch nad wodą.

 

Jak oddychać podczas pływania kraulem?

 

Skoro jesteśmy już przy oddychaniu, to najtrudniejsze w tym stylu jest właśnie umiejętne oddychanie. Trzymając prostą sylwetkę, jesteśmy zmuszeni do trzymania głowy pod wodą i aby zaczerpnąć powietrza musimy wykonać ruch opisany powyżej. Sugeruje się brać oddech co 2 lub 3 wymachy rąk. W innym wypadku będziemy wstrzymywać powietrze, co skutkuje utratą energii i nadmiernym napięciem ciała. Najtrudniejszym, ale również najważniejszym, elementem jest skoordynowanie oddechu z ruchami ciała.

 

 

Kraul zyskał rzeszę fanów również dlatego, że uruchamia niemal całe ciało podczas pływania. Mięśnie, które są zaangażowane w tym stylu to między innymi proste i skośne mięśnie brzucha, mięśnie pośladkowe, mięśnie lędźwiowe, mięśnie grzbietowe, mięśnie ud i łydek, ramion, barków i szyi.

 

Jakie są skutki pływania kraulem?

 

Przede wszystkim wzmocnienie i wyrzeźbienie sylwetki bez obciążenia stawów i kręgosłupa. Dodatkowo ta forma wysiłku wysmukla ciało, podkręca metabolizm i jest w stanie niwelować wady postawy, o ile pływamy poprawnie technicznie.

 

 

Najprostszym stylem pływania jest w tej chwili pływanie pieskiem. Jak pływać pieskiem?

 

Styl ten jest bardzo intuicyjny i wymaga od nas jedynie naśladowania tego, jak pływa pies. Charakteryzuje się łatwością utrzymania na wodzie, dlatego swoją przygodę z pływaniem zarówno dzieci, jak i osoby początkujące zaczynają właśnie od tego stylu. Dłonie trzymamy pod klatką piersiową i dłońmi zagarniamy wodę pod siebie. Nogi odwzorowują ruch nożyc, czyli identycznie jak w przypadku opisanego już kraula.

 

Pływając pieskiem, nie uzyskamy takich efektów jak przy innych stylach, jednak jeśli dopiero rozpoczynamy naukę, będzie to najlepszy wybór, aby oswoić się z wodą.

 

Innym stylem naśladującym ruch zwierząt jest pływanie żabką

 

Jest to stosunkowo prosty i mało wymagający styl. Aby rozpocząć pływanie żabką, należy położyć brzuch na wodzie, a rękoma i nogami wykonywać ruchy okrężne, odpychając wodę za siebie. Bardzo ważne jest, aby zarówno kończyny górne, jak i dolne poruszały się synchronicznie, w jednym tempie. Palce stóp oraz dłoni powinny być maksymalnie obciągnięte. Im pełniejsze będą okrążenia naszych rąk i nóg, im bardziej starannie będziemy te ruchy wykonywać, tym szybciej będziemy pływać. Kiedy odnosisz wrażenie, że płyniesz za wolno i chcesz to zmienić, warto wtedy zwrócić uwagę na ruch nóg. Należy jak najszybciej je wyrzucać do tyłu i jak najspokojniej przyciągać. To zintensyfikuje Twoją prędkość. Pamiętaj jednak, by ten ruch nie był zbyt szeroki, ponieważ możemy osiągnąć odwrotny efekt.

 

 Jak oddychać podczas pływania żabką?

 

Bardzo ważne w tym przypadku jest to, że wdech bierzemy nad wodą, lecz powietrze wydychamy już pod jej powierzchnią. Kiedy kończymy wykonywać ruch okrężny, powinniśmy zanurzać głowę. Następnie wynurzamy się i bierzemy oddech. Jeśli odczuwasz, że zbyt często bierzesz wdech, możesz to robić co drugą sekwencję. Dostosuj oddech do swoich predyspozycji wydolnościowych.

 

Pływanie żabką jest bardzo polecane osobom, które mają skoliozę, czyli wygięcie boczne kręgosłupa. Dodatkowo jest to styl, który spala prawdopodobnie najwięcej kalorii i bardzo wysmukla ciało. Jest to również styl, w którym można wzmocnić i ujędrnić klatkę piersiową, ponieważ to na niej opiera się duża część obciążenia ciała.

 

Pływanie na plecach

 

Jest to jeden z ciekawszych stylów pływackich, ze względu na to, że tym razem nie opieramy się na brzuchu, a na plecach.

 

Jak pływać stylem grzbietowym?

 

Leżąc na plecach, wykonujemy naprzemiennie proste krążenia ramion. Wynurzając rękę z wody, zanim ją z powrotem zanurzymy, warto delikatnie przekręcić się w stronę wykonywanego ruchu. Zanurzając rękę, powinniśmy ją delikatnie zgiąć w łokciu, a dłoń skierować lekko w dół tak, aby złączone palce „wbiły się” w taflę wody. Warto również zwrócić uwagę, by nasze ręce znajdowały się jak najbliżej ciała, co zwiększy jego opływowość. Praca nóg powinna przypominać pionowe nożyce. Sprawdź, czy stopy pracują blisko siebie. Jest to o tyle ważne, że jeśli są za szeroko lub pracują za wolno, możesz mieć problem z utrzymaniem się na wodzie. Ostatnim elementem jest głowa, pozwól jej się unosić na wodzie, nie wyciągaj jej do góry, ani nie próbuj przykurczać do klatki piersiowej.

 

Jak oddychać podczas pływania na plecach?

 

Jest to ulubiony styl wielu osób, ponieważ nie zakłóca normalnego oddychania. Warto jednak spróbować zsynchronizować oddech z ruchami ciała, aby nasz trening był jeszcze bardziej efektywny.

 

Dodatkowym atutem tego stylu pływania jest to, że pracuje przy nim niemal całe ciało, jednocześnie nie obciążając kręgosłupa. Jeśli chcemy wysmuklić sylwetkę i/lub wyrzeźbić mięśnie, to zdecydowanie odpowiedni styl. Bardzo ważne jest, szczególnie w przypadku ludzi z problemami z kręgosłupem, że pływając w ten sposób, wzmacniamy również mięśnie odpowiedzialne za trzymanie kręgosłupa, co pomaga zniwelować dolegliwości bólowe i usprawnić ciało.

 

Na koniec pozostawiłam najtrudniejszy ze znanych mi stylów, czyli motylkowy inaczej zwany delfinem. Jak pływać delfinem?

 

Musimy rozpocząć od położenia się na brzuchu, następnie uginamy ręce w łokciach i unosimy je nad głowę. W kolejnym kroku kierujemy je w dół i do wewnątrz. Dołączamy nogi, „uderzając” nimi tak, jak byśmy chcieli wywołać falę, jednocześnie unosimy biodra tuż nad wodę. Stopniowo uginamy ramiona tak, aby łokcie były jak najwyżej. W tym samym czasie zaczynamy unosić głowę do góry, nie wynurzając jej jednak. W kolejnym kroku powinniśmy opuścić ramiona, zmieniając kierunek dłoni do wewnątrz. Obniżamy biodra i delikatnie prostujemy nogi. Odpychamy dłońmi wodę i wynurzamy się, przechodząc w kolejną fazę. Jednocześnie wynurzamy głowę nad taflę wody i bierzemy jak najgłębszy wdech. W tym momencie wyciągamy ręce jak najmocniej do tyłu, kontynuując ruch, wykonujemy kolejne uderzenie nogami. Wykonując krążenie ramion nad wodą, lekko uginamy ręce i kończymy głębokim skłonem i zanurzeniem się.

 

 

Jak oddychać pływając stylem motylkowym?

 

Istotną zasadą jest to, żeby nie wychylać głowy mocno do tyłu podczas wdechu. To siła wypchnięcia ma wysunąć Twoją głowę, nie zaś dodatkowy ruch szyi. Głowa ma być tuż nad taflą wody i po chwili się zanurzać. Bardzo trudno początkowo to wykonać, jednak z czasem może okazać się dużo prostsze.

 

Kiedy już opanujesz technikę pływania delfinem, przyniesie Ci to wiele korzyści, oczywiście w postaci wyrzeźbionych mięśni i smukłej sylwetki. Jako że to najbardziej wymagający styl pływania, efekty nadejdą znacznie szybciej niż w przypadku pozostałych stylów.

 

Który styl najbardziej przypadł Ci do gustu?

 

Niezależnie od tego, czy jesteś zaawansowanym pływakiem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z pływaniem, z pewnością znajdziesz styl, który będzie Ci w pełni odpowiadał. Każdy trening na basenie możesz urozmaicać lub dostosowywać do swojego samopoczucia.

 

Nie wiesz jak przygotować się do treningu na basenie? Sprawdź tutaj.