Ranny ptaszek czy nocny marek? O tym, czy sen ma wpływ na wagę

Budzisz się zmęczony? A może wolałbyś żeby poranki zaczynały się zdecydowanie później? Twój zegar biologiczny może nie być zsynchronizowany z harmonogramem posiłków i Twoim stylem życia. Najnowsze badania naukowe sugerują, że ludzkie DNA jest zaprogramowane w czterech różnych postaciach snu, które nazywają się chronotypami. Nauczenie się, jak jeść zgodnie z Twoim chronotypem pomoże Ci cieszyć się większą energią i może okazać się kluczem do trwałych i dużych sukcesów w kwestii diety.

 

Podział chronotypów

 

Chronotypy dzielą się na niedźwiedzia, wilka, lwa i delfina. Większość ludzi należy do kategorii niedźwiedzia. Ten wzorzec snu ściśle podąża za słońcem. Nie mają oni problemów z zasypianiem, jednak codziennie rano wykorzystują magiczną funkcję w swoim telefonie jaką jest opcja „drzemki”. Wydajność niedźwiedzi osiąga szczyt tuż przed południem, a spadek energetyczny występuje pomiędzy godziną 14 a 16.

 

Chronotyp wilka jest bardzo produktywny wieczorami. Budzenie się rano przychodzi z trudem, a optymalną porą na rozpoczęcie swojego codziennego funkcjonowania są okolice przedpołudnia. Te osoby mają dwa szczyty produktywności – pierwszy w okolicach godziny 12, drugi późnym wieczorem. Często też pójście spać przed północą jest dla nich nie lada problemem.

 

Lwy z kolei są zupełnym przeciwieństwem wilków. Łatwo budzą się o świcie i wtedy też mają największą produktywność. Spadek energii przypada około godziny 17. Te osoby lubią chodzić spać nie później niż o godzinie 22.

 

Ostatni, czwarty chronotyp snu to delfin. Te osoby mają trudności z przestrzeganiem ustalonego harmonogramu snu, ponieważ są niezwykle wrażliwe na hałas i światło. Jeśli budzisz się przed budzikiem i masz trudności z zaśnięciem podczas lotu (nawet z założeniem zatyczek do uszu i maską na oczy) prawdopodobnie jesteś delfinem. Największa produktywność delfinów przypada pomiędzy godziną 10 a 14.

 

Cena jaką płacimy, gdy nie jemy zgodnie z naszym chronotypem

 

Tą ceną jest obniżony poziom energii, wolniejsza wydajność mózgu i przede wszystkim niepożądany przyrost masy ciała. Zmiana swojego chronotypu snu jest prawie niemożliwa, ponieważ jest on uwarunkowany genetycznie. Jednak zewnętrzne czynniki, takie jak praca, dzieci, czy studia zmuszają Cię do wstawania w określonych godzinach, co w konsekwencji przekłada się na to, że nie spożywasz posiłków zgodnie z Twoim biologicznym rytmem doby.

 

Jednak niezależnie od tego, czy położysz się spać o 3 nad ranem, czy wstaniesz o 5 godzinie, możesz zoptymalizować harmonogram swoich posiłków w zgodzie z Twoim chronotypem.

 

 

Sztuka biologicznego określenia czasu posiłków

 

Porządkowanie posiłków zgodnie z zegarem biologicznym pozwoli efektywniej rozprowadzać energię w ciągu dnia.  Przełoży się to na niemal natychmiastowy wzrost produktywności, lepszą koncentrację i skuteczniejszą kontrolę masy ciała, ponieważ trzymanie się posiłków będzie o wiele łatwiejsze.

 

Dla przykładu, lwy, które wcześnie rano jedzą obfite w węglowodany posiłki mogą pozbawić się najbardziej produktywnych godzin w ciągu doby. Czując się ospale, mogą zdecydować się na spożywanie większej ilości kalorii niż potrzebują w rzeczywistości. A to może w konsekwencji doprowadzić do niepotrzebnego przybierania na wadze. Gdyby lwy zaczynały dzień od posiłku o wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości węglowodanów, a następnie spożywali dobrze zbilansowany lunch, odczuwaliby znacznie mniejsze łaknienie w ciągu całego dnia. Wilki, które często mają problemy ze snem, powinny rozważyć wieczorny posiłek bogaty w wolno trawiące się węglowodany, które pomogłyby im osiągnąć lepszą jakość snu.

 

Ile więcej schudłbyś, gdybyś jadł zgodnie ze swoim chronotypem?

 

Wiedziałbyś dokładnie kiedy, ile i co jeść. Wszystkie zachcianki żywieniowe zniknęłyby w pośpiechu, ponieważ odżywianie się oparte na chronotypie byłoby dostosowane do Twojego zegara biologicznego. Jeśli miałbyś spersonalizowany pod kątem Twoich potrzeb plan odżywiania i połączyłbyś go ze swoim chronotypem, kilogramy spadałyby znacznie szybciej. Znalezienie swojego chronotypu wspomaga dietę. Co więcej, według badaczy to najmądrzejszy sposób na zdrową redukcję.

 

Dostosuj godziny swoich posiłków do Twojego chronotypu. Połącz to z planem żywieniowym Keto Switch Diet i szybciej osiągnij swoją wymarzoną sylwetkę.