Czym jest stretching? Jak zacząć uprawiać stretching? Jakie są jego wady i zalety?

Wykonujesz pracę siedzącą? Dokuczają Ci bóle pleców? Spróbuj stretchingu!

 

Czym jest stretching?

 

W bezpośrednim tłumaczeniu z języka angielskiego jest to po prostu rozciąganie. Na stretching składają się ćwiczenia mające na celu poprawę ukrwienia oraz ogólnej pracy układu motorycznego. Dzięki połączeniu w naprzemiennych seriach elementów gimnastyki i kulturystyki, zyskujemy kilkunasto- bądź kilkudziesięciominutowy ogólnorozwojowy zestaw ćwiczeń na całe ciało.

 

Co będzie nam potrzebne?

 

Do tego typu ćwiczeń będzie nam potrzebny przede wszystkim wygodny strój, mata i odrobina chęci. Czasem przydadzą się małe ciężarki, z powodzeniem możemy je jednak zastąpić małymi butelkami wody. Ćwicz w tym, w czym jest Ci najwygodniej. Natomiast jeśli chodzi o matę, warto zainwestować w tę nieco droższą, ale i lepszą, z podkładem antypoślizgowym. Najtańsze maty mogą łatwo rozrywać się podczas ćwiczeń oraz ślizgać po podłodze pod ciężarem naszego ciała. Co może utrudnić wykonywanie ich poprawnie, a nawet doprowadzić do kontuzji. Za dobrą matę będziemy musieli zapłacić od 50 do nawet 200zł, wysoki komfort ćwiczeń wynagrodzi nam jednak tę cenę. Polecamy przed wyborem porównać ceny np. na ceneo.

 

 

Od czego zacząć?

 

Najlepiej od rozgrzewki! Musimy przygotować mięśnie, jak przed każdą aktywnością fizyczną, rozciąganie mięśni bez rozgrzania ich może spowodować poważne kontuzje, a nawet stany zapalne, co w przyszłości skutkować będzie poważnymi zwyrodnieniami.

 

Co możemy zyskać wykonując regularny stretching?

 

Ogromną wartością rozciągania mięśni jest fakt, że ma ono działanie rozluźniające, przez co pozwala odpocząć spiętym mięśniom, czego przyczyną są najczęściej: niska aktywność fizyczna, siedząca praca, stresujący tryb życia, itd. Po strechingu mogą pojawić się zakwasy, nie jest to jednak nic złego. Wraz z regularnie powtarzanymi treningami na pewno szybko miną. Dzięki ćwiczeniom tego typu zwiększymy zakres ruchu w stawach, a dodatkowo wzmocnimy ścięgna i mięśnie. Streching pozytywnie wpływa również na ukrwienie tkanek, a to skutkuje zwiększeniem możliwości oraz kondycji naszego ciała. Potwierdza to na przykład fakt, że stretching jest w wielu przypadkach podstawową formą rehabilitacji po różnorodnych urazach.

 

Komu możemy polecić stretching?

 

Niemal każdemu! Dzięki temu, że podczas tych ćwiczeń skupiamy się na poprawnym oddychaniu, a sam trening jest spokojny i rozluźniający, możemy naprawdę solidnie się zrelaksować oraz odpocząć. Stretching może wykonywać osoba w każdym wieku, a nawet kobiety w ciąży! (Każdy z nas jest inny, dlatego też sugerujemy ciężarnym kobietom zawsze skonsultować tę decyzję z lekarzem, aby wskazał na jak wiele mogą sobie pozwolić).

 

 

Stretching dobry na wszystko!

 

Dzięki połączeniu ćwiczeń dynamicznych i statycznych, każdy znajdzie w tych zestawach coś dla siebie. Dodatkowo dowiedziono, że tego rodzaju treningi korzystnie wpływają na samopoczucie osób cierpiących na depresję oraz tych, które zmagają się z cukrzycą. Jak widać streching to samo zdrowie.

 

Spróbuj już dziś i poczuj pozytywną moc rozciągania!

 

Brakuje Ci motywacji? To sprawdź jak zmotywować się do ćwiczeń w domu!